Skip to Content

WVSSAC Class A All-State Football Teams

Remaining Ad Time Ad - 00:00

(WVVA) - Four local student athletes have been named to the Class A All-State First team, with four more landing on the Second Team, the West Virginia Sports Writers Association announced Tuesday.

A Full list of area honorees can be found below:

First Team Offense

OL – Cole James (Sr./Doddridge County)

OL – Liam Fultineer (Sr./Mount View)

OL – Cy Persinger (Jr./Midland Trail)

OL – Hunter Bowling (Jr./Sherman)

OL – Leewood Molessa (Jr./Williamstown)

WR – Griffin Devericks (Sr./Doddridge County)

WR – Caleb May (Jr./Tug Valley)

QB – Ethan Varney (Sr./Tug Valley)

RB – Hunter America (Sr./Doddridge County) (captain)

RB – Noah Brown (Jr./Greenbrier West)

RB – Ty Moore (Sr./Williamstown)

K – Atikilt Tamiru (Jr./Moorefield)

Utility – Mark Rucker (Sr./Tyler Consolidated)

Utility – Jeb Boice (Sr./Parkersburg Catholic)

Utility – Zach McClung (Jr./Greenbrier West)

First Team Defense

DL – Hunter McMiken (Sr./Van)

DL – Josh Alt (Jr./Pendleton County)

DL – Drew Clendenin (So./Buffalo)

DL – Jalen Brunney (Sr./Parkersburg Catholic)

LB – Adam Murray (Sr./Wheeling Central) (captain)

LB – Eric Brown (Sr./Williamstown)

LB – Austin Kelley (Sr./Doddridge County)

LB – Garrett Owens (Sr./Ritchie County)

LB – Austin Alt (Sr./East Hardy)

DB – Hunter Jenkins (Jr./Doddridge County)

DB – Jordan Waterhouse (Jr./Wheeling Central)

DB – Nathan Murray (Jr./Wirt County)

P – Jacob Anthony (Sr./Ravenswood)

Utility – Jalen Creighton (Sr./Wheeling Central)

Utility – Landon McFadden (Sr./South Harrison)

Second Team Offense

OL – Michael Horan (Sr./Wheeling Central)

OL – Trey Waller (Sr./South Harrison)

OL – Park Michels (Jr./Buffalo)

OL – Cole McClung (Jr./Greenbrier West)

OL – Zack Graham (Sr./Ravenswood)

WR – Gus Morrison (So./Ritchie County)

WR – Brennan Secrist (Sr./Madonna)

QB – Isaiah Gardiner (Jr./Pendleton County)

RB – Tre Moss (Jr./Ritchie County)

RB – Matthew Jenkins (Jr./Moorefield)

K – DJ Devinney (Jr./Doddridge County)

Utility – Curtis McGhee (Sr./Wheeling Central) (captain)

Utility – Brennan Boron (Jr./St. Marys)

Utility – Ethan Cross (Sr./Paden City)

Utility – Noah Neely (Sr./Cameron)

Second Team Defense

DL – Mike Hamrick (Sr./Magnolia)

DL – Cameron Lovejoy (Sr./Buffalo)

DL – Stone Sartin (Sr./Tolsia)

DL – Connor Cunningham (Jr./Doddridge County)

LB – Vinnie High (Jr./Wheeling Central)

LB – Hunter Claypool (Jr./Meadow Bridge)

LB – Trent Meador (Sr./Summers County)

LB — Brady Ankrom (Jr./Williamstown)

DB – Kaiden Pack (Jr./Greenbrier West)

DB – Andrew Tharp (Jr./East Hardy) (captain)

DB – Kole Sutton (Sr./Williamstown)

P – Gage Huffman (Sr./Tyler Consolidated)

Utility – Reece Nutter (Sr./Webster County)

Utility – Caden Boggs (Jr./Tygarts Valley)

Utility – John Wilson (Jr./Tolsia)

Special Honorable Mention

Dylan Hardy (Summers Co.),  Dillon Shinaberry (Pocahontas Co.)

Honorable Mention

Anthony Bailey (Mount View), Keaton Baldwin (Pocahontas Co.), Ty Roles (Meadow Bridge), Hunter Starkey (Greenbrier West)

Nick Dugan

Sports Director

Skip to content